Kategoriler
Ekonomi

Bakan Albayrak duyurdu: Türkiye tarımsal büyümede ikinci oldu!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, resmi twitter hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye’nin tarımsal büyüme oranıyla Avrupa’da ikinci olduğu söyledi. Albayrak tarafından yapılan paylaşımda, “Avrupa ölçeğinde birçok ülkeyi geride bırakarak tarımda sağladığımız büyüme oranıyla 2. sırayı elde ettik. Hedefimiz, dünyada ve Avrupa’da lider ülkeler arasında yer almak. Bu başarıyı elde etmemiz için çaba gösteren, emek veren tüm üreticilerimizi kutluyorum” ifadeleri kullanıldı.

Tarımsal büyümede şampiyon Slovenya

Avrupa genelinde tarımsal büyümede yüzde 7,89’la Slovenya birinci oldu. İkinci olan Türkiye’yi ise sırasıyla yüzde 2,83’le Norveç, yüzde 2,75’le İrlanda, yüzde 2,51 ile Macaristan yer alıyor.

Kategoriler
Ekonomi

Bakan’dan 2021 yılı için açıklama: Yüzde 5’in üzerinde büyüyebilir!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomiye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’de 2021’de %5’in oldukça üzerinde bir büyüme gerçekleşebileceği belirtildi.

En kötü geride kaldı

Türkiye’nin corona virüsü ile mücadelesi devam ederken, Bakan Albayrak’tan müjdeli bir açıklama geldi. Ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Albayrak, Türkiye’de 2. Dalga olmazsa ekonominin yüzde 5’in oldukça üzerinde bir büyüme yaşayabileceğini açıkladı. Bakan Albayrak tarafından yapılan açıklamalarda, “Tüm öncü göstergeler Türkiye açısından en kötünün geride kaldığını gösteriyor. 2. yarıda `V’ şeklinde toparlanma bekliyoruz. Cari dengeyi rekabetçi kur politikası ile sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

İlk gaz 2023 yılında verilecek

Merkez Bankası’nın likitide adımlarının enflasyonu düşürmede olduğunu söyleyen Bakan Albayrak doğal gaza ilişkin açıklamalarında ise, “İlk gaz 2023 yılında sisteme verilecek şekilde yapılıyor, bu seviyelerde üretim ile şu anki tüketimimizin yüzde 30’unu karşılamayı hedefliyoruz. Karadeniz’de keşfedilen doğal gaz rezervi alanında bin metre daha derine inilecek. Sakarya bloğu önümüzdeki aylarda ve yıllarda yoğunlaşacağımız bir alan, yakın zamanda yeni güzel haberler gelebilir.” Dedi.