Kategoriler
Kültür Sanat

Engelsiz Film Festivali için geri sayım başladı!

Engelsiz Filmler Festivali resmi internet sayfası üzerinden sevenlerine müjdeyi verdi. Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle bu sene online olarak gösterimlerini gerçekleştirecek olan festival için tarihler verildi. Bu sene ‘Bu enfes pasta!’ ve ‘ İsa’nın Bedeni’ fimleri göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar için ayrıntılı alt yazı seçenekleriyle izlenebilecek.

Festival ekibi tarafından bu sene için yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Dikkat çeken, önemli festivallerden ödülle dönen filmlere yer verdiğimiz Dünyadan bölümünün bu yıl iki misafiri var: Bu Enfes Pasta! (This Magnificent Cake!) ve İsa’nın Bedeni (Corpus Christi).

19. yüzyıl sonunda bir Afrika sömürgesinde geçen; dertli bir kral, lüks bir otelde çalışan orta yaşlı bir Pigme, seyahatteki başarısız bir iş adamı, kayıp bir hamal ve genç bir asker kaçağının hikayelerini anlatan Bu Enfes Pasta! (This Magnificent Cake!), sömürgeciliğin tarihine dair çarpıcı bir animasyon.

92. Akademi Ödülleri’nde Parasite, Pain and Glory, Honeyland gibi filmlerle En İyi Yabancı Film dalında yarışan İsa’nın Bedeni ise, dogmatik inanç, teslimiyet, adanmışlık gibi temalar ekseninde dönen güçlü bir drama. Yönetmen Jan Komasa’nın, ıslahevinden ayrıldıktan sonra rahip olmaya karar veren 20 yaşındaki Daniel’in hikayesini anlattığı film, başroldeki Bartosz Bielenia’nin oyunculuğu ile öne çıkıyor.